LHL-C55PA-TMS-607-501
| Operating range | 0...5000 mm |
| Switching frequency max. | 500 Hz |
| Supply voltage | 18...30 |
| Polarity | PNP/NPN auto-detect |
| Output | Light-on/Dark-on/IO-Link + Light-on/Dark-on + Teach input |
| Sensitivity adjustment | Teach button/input |
| Connection | M12 5-pin |
| Housing size [mm] | 50 x 50 (C55) |
| Enclosure rating | IP 67 / IP 69K |
| Housing material | ABS |
| Resolution | 5 mm |
| Temperature range | -40...+60°C |
| Light source | Laser class 1, red 650 nm |
| Interface | IO-Link |
| Operating principle | Background suppression |
Photoelectrics Sensor Standard-Background-suppression-50-50-C55-05000-mm-ABS-Teach-button-input-Laser-class-1-red-650-nm LHL-C55PA-TMS-607-501
Standard Background suppression 50 x 50 (C55) 0...5000 mm ABS Teach button/input Laser class 1, red 650 nm
SKU: LHL-C55PA-TMS-607-501
Contrinex Photoelectrics Sensor Standard-Background-suppression-50-50-C55-05000-mm-ABS-Teach-button-input-Laser-class-1-red-650-nm LHL-C55PA-TMS-607-501
Regular price
$561.00
Secure Checkout
Need help? Click here to contact an expert
LHL-C55PA-TMS-607-501
| Operating range | 0...5000 mm |
| Switching frequency max. | 500 Hz |
| Supply voltage | 18...30 |
| Polarity | PNP/NPN auto-detect |
| Output | Light-on/Dark-on/IO-Link + Light-on/Dark-on + Teach input |
| Sensitivity adjustment | Teach button/input |
| Connection | M12 5-pin |
| Housing size [mm] | 50 x 50 (C55) |
| Enclosure rating | IP 67 / IP 69K |
| Housing material | ABS |
| Resolution | 5 mm |
| Temperature range | -40...+60°C |
| Light source | Laser class 1, red 650 nm |
| Interface | IO-Link |
| Operating principle | Background suppression |
Photoelectrics Sensor Standard-Background-suppression-50-50-C55-05000-mm-ABS-Teach-button-input-Laser-class-1-red-650-nm LHL-C55PA-TMS-607-501