LHR-M05MA-NMK-403
| Operating range | 8...20 mm |
| Switching frequency max. | 500 Hz |
| Supply voltage | 10...30 |
| Polarity | PNP |
| Output | Light-on |
| Sensitivity adjustment | No |
| Connection | PUR, 2 m, 3 wire |
| Housing size [mm] | M5 |
| Enclosure rating | IP 67 |
| Housing material | Stainless-steel V2A |
| Temperature range | -25...+65°C |
| Light source | LED, red 680 nm |
| Interface | IO-Link |
| Operating principle | Background suppression |
| Sensing range max. | 7...25 mm |
Photoelectrics Sensor Miniature-Background-suppression-M5-820-mm-Stainless-steel-V2A-No-LED-red-680-nm LHR-M05MA-NMK-403
Miniature Background suppression M5 8...20 mm Stainless steel V2A No LED, red 680 nm
SKU: LHR-M05MA-NMK-403
Regular price
CHF 150.00
Secure Checkout
Need help? Click here to contact an expert
LHR-M05MA-NMK-403
| Operating range | 8...20 mm |
| Switching frequency max. | 500 Hz |
| Supply voltage | 10...30 |
| Polarity | PNP |
| Output | Light-on |
| Sensitivity adjustment | No |
| Connection | PUR, 2 m, 3 wire |
| Housing size [mm] | M5 |
| Enclosure rating | IP 67 |
| Housing material | Stainless-steel V2A |
| Temperature range | -25...+65°C |
| Light source | LED, red 680 nm |
| Interface | IO-Link |
| Operating principle | Background suppression |
| Sensing range max. | 7...25 mm |
Photoelectrics Sensor Miniature-Background-suppression-M5-820-mm-Stainless-steel-V2A-No-LED-red-680-nm LHR-M05MA-NMK-403