IAWE-M18MP-NMS-A2
| Operating range | 0...10 mm |
| Switching frequency max. | 125 Hz |
| Supply voltage | 18...32 |
| Polarity | PNP/Analog |
| Output | IO-Link + Voltage |
| Repeatability | < 0.006 mm |
| Connection | M12 4-pin |
| Housing size [mm] | M18 |
| Enclosure rating | IP 67 |
| Housing material | Chrome-plated brass |
| Resolution | 3 µm |
| Temperature range | -25...+70°C |
| Sensor Height | 63.5 |
| Mounting | Quasi-embeddable |
| Interface | IO-Link |
| Sensing range max. | 0...11 mm |
Inductives Smart Sensor AMS-Smart-010-mm IAWE-M18MP-NMS-A2
AMS Smart 0...10 mm
SKU: IAWE-M18MP-NMS-A2
Regular price
£252.00
Secure Checkout
Need help? Click here to contact an expert
IAWE-M18MP-NMS-A2
| Operating range | 0...10 mm |
| Switching frequency max. | 125 Hz |
| Supply voltage | 18...32 |
| Polarity | PNP/Analog |
| Output | IO-Link + Voltage |
| Repeatability | < 0.006 mm |
| Connection | M12 4-pin |
| Housing size [mm] | M18 |
| Enclosure rating | IP 67 |
| Housing material | Chrome-plated brass |
| Resolution | 3 µm |
| Temperature range | -25...+70°C |
| Sensor Height | 63.5 |
| Mounting | Quasi-embeddable |
| Interface | IO-Link |
| Sensing range max. | 0...11 mm |
Inductives Smart Sensor AMS-Smart-010-mm IAWE-M18MP-NMS-A2