DW-AS-703-M30-673
| Operating range | 16 mm |
| Switching frequency max. | 15 Hz |
| Supply voltage | 10...30 |
| Operating pressure [bar] | ≤ 40 bar |
| Polarity | PNP |
| Output | Normally Open (NO)/IO-Link |
| Connection | M12 4-pin |
| Housing size [mm] | M30 |
| Enclosure rating | IP 68 / IP 69K |
| Housing material | Stainless-steel V2A |
| Temperature range | -25...+85°C |
| Sensor Height | 63.5 mm |
| Mounting | Embeddable |
| Interface | IO-Link |
Inductives Sensor Weld-immune-Full-Inox-Series-700-Stainless-steel-V2A-M30-Embeddable-16-mm-PNP DW-AS-703-M30-673
Weld immune Full Inox Series 700 Stainless steel V2A M30 Embeddable 16 mm PNP
SKU: DW-AS-703-M30-673
Regular price
£277.00
Secure Checkout
Need help? Click here to contact an expert
DW-AS-703-M30-673
| Operating range | 16 mm |
| Switching frequency max. | 15 Hz |
| Supply voltage | 10...30 |
| Operating pressure [bar] | ≤ 40 bar |
| Polarity | PNP |
| Output | Normally Open (NO)/IO-Link |
| Connection | M12 4-pin |
| Housing size [mm] | M30 |
| Enclosure rating | IP 68 / IP 69K |
| Housing material | Stainless-steel V2A |
| Temperature range | -25...+85°C |
| Sensor Height | 63.5 mm |
| Mounting | Embeddable |
| Interface | IO-Link |
Inductives Sensor Weld-immune-Full-Inox-Series-700-Stainless-steel-V2A-M30-Embeddable-16-mm-PNP DW-AS-703-M30-673