Preliminary
IADR-C23MP-NMS-A2
| Operating range | 25...150 mm |
| Switching frequency max. | 500 Hz |
| Supply voltage | 10...30 |
| Polarity | PNP |
| Output | Light-on/IO-Link + 0...10 V |
| Sensitivity adjustment | IO-Link only |
| Connection | M12 4-pin |
| Housing size [mm] | 20 x 30 (C23) |
| Enclosure rating | IP 67 |
| Housing material | Stainless-steel V2A |
| Sensitivity Range Adjustm | 15...150 mm |
| Temperature range | -25...+65°C |
| Light source | LED, red 630 nm |
| Interface | IO-Link |
| Operating principle | Analog measurement |
| Sensing range max. | 15...150 mm |
Advanced Smart Analog measurement 15...150 mm Stainless steel V2A IO Link only LED, red 630 nm
SKU: IADR-C23MP-NMS-A2
Secure Checkout
Need help? Click here to contact an expert
Preliminary
IADR-C23MP-NMS-A2
| Operating range | 25...150 mm |
| Switching frequency max. | 500 Hz |
| Supply voltage | 10...30 |
| Polarity | PNP |
| Output | Light-on/IO-Link + 0...10 V |
| Sensitivity adjustment | IO-Link only |
| Connection | M12 4-pin |
| Housing size [mm] | 20 x 30 (C23) |
| Enclosure rating | IP 67 |
| Housing material | Stainless-steel V2A |
| Sensitivity Range Adjustm | 15...150 mm |
| Temperature range | -25...+65°C |
| Light source | LED, red 630 nm |
| Interface | IO-Link |
| Operating principle | Analog measurement |
| Sensing range max. | 15...150 mm |