DW-AD-503-065E
| Operating range | 2.5 mm |
| Switching frequency max. | 1000 Hz |
| Supply voltage | 10...30 |
| Operating pressure [bar] | ≤ 20 bar |
| Polarity | PNP |
| Output | Normally Open (NO)/IO-Link |
| Connection | PUR, 2 m, 3 wire |
| Housing size [mm] | Ø 6.5 |
| Enclosure rating | IP 68 |
| Housing material | Stainless-steel V2A |
| Temperature range | -25...+70°C |
| Sensor Height | 45 mm |
| Mounting | Embeddable |
| Interface | IO-Link |
Inductives Sensor Extra-pressure-Extra-Distance-Series-500-065-Embeddable-25-mm DW-AD-503-065E
Extra pressure Extra Distance Series 500 Ø 6.5 Embeddable 2.5 mm
SKU: DW-AD-503-065E
Contrinex inductive sensors, pressure resistant up to 200 bars, mechanically rugged, enclosure rating IP68, gas-tight sensing face
Regular price
1,054.00 dh
Secure Checkout
Need help? Click here to contact an expert
DW-AD-503-065E
| Operating range | 2.5 mm |
| Switching frequency max. | 1000 Hz |
| Supply voltage | 10...30 |
| Operating pressure [bar] | ≤ 20 bar |
| Polarity | PNP |
| Output | Normally Open (NO)/IO-Link |
| Connection | PUR, 2 m, 3 wire |
| Housing size [mm] | Ø 6.5 |
| Enclosure rating | IP 68 |
| Housing material | Stainless-steel V2A |
| Temperature range | -25...+70°C |
| Sensor Height | 45 mm |
| Mounting | Embeddable |
| Interface | IO-Link |
Inductives Sensor Extra-pressure-Extra-Distance-Series-500-065-Embeddable-25-mm DW-AD-503-065E