LHR-M18MA-TMS-101
| Operating range | 15...210 mm |
| Switching frequency max. | 700 Hz |
| Supply voltage | 10...30 |
| Polarity | NPN |
| Output | Light-on + Dark-on |
| Sensitivity adjustment | Teach button |
| Connection | M12 4-pin |
| Housing size [mm] | M18 |
| Enclosure rating | IP 67 |
| Housing material | Stainless-steel V2A |
| Sensitivity Range Adjustment | 30...250 mm |
| Temperature range | -25...+65°C |
| Light source | Pinpoint LED, red 640 nm |
| Interface | Standard output |
| Operating principle | Background suppression |
| Sensing range max. | 10...250 mm |
Photoelectrics Sensor Standard-Background-suppression-M18-15210-mm-Stainless-steel-V2A-Teach-button-Pinpoint-LED-red-640-nm LHR-M18MA-TMS-101
Standard Background suppression M18 15...210 mm Stainless steel V2A Teach button Pinpoint LED, red 640 nm
SKU: LHR-M18MA-TMS-101
Contrinex Photoelectrics Sensor Standard-Background-suppression-M18-15210-mm-Stainless-steel-V2A-Teach-button-Pinpoint-LED-red-640-nm LHR-M18MA-TMS-101
Regular price
₱8,600.00
Secure Checkout
Need help? Click here to contact an expert
LHR-M18MA-TMS-101
| Operating range | 15...210 mm |
| Switching frequency max. | 700 Hz |
| Supply voltage | 10...30 |
| Polarity | NPN |
| Output | Light-on + Dark-on |
| Sensitivity adjustment | Teach button |
| Connection | M12 4-pin |
| Housing size [mm] | M18 |
| Enclosure rating | IP 67 |
| Housing material | Stainless-steel V2A |
| Sensitivity Range Adjustment | 30...250 mm |
| Temperature range | -25...+65°C |
| Light source | Pinpoint LED, red 640 nm |
| Interface | Standard output |
| Operating principle | Background suppression |
| Sensing range max. | 10...250 mm |
Photoelectrics Sensor Standard-Background-suppression-M18-15210-mm-Stainless-steel-V2A-Teach-button-Pinpoint-LED-red-640-nm LHR-M18MA-TMS-101