LHR-C23PA-TMK-101
| Operating range | 15...250 mm |
| Switching frequency max. | 1000 Hz |
| Supply voltage | 10...30 |
| Polarity | NPN |
| Output | Light-on + Dark-on |
| Sensitivity adjustment | Teach button |
| Connection | PVC, 2 m, 4 wire |
| Housing size [mm] | 20 x 30 (C23) |
| Enclosure rating | IP 67 |
| Housing material | ABS |
| Sensitivity Range Adjustment | 30...300 mm |
| Temperature range | -25...+65°C |
| Light source | Pinpoint LED, red 640 nm |
| Interface | Standard output |
| Operating principle | Background suppression |
| Sensing range max. | 10...300 mm |
Photoelectrics Sensor Standard-Background-suppression-20-30-C23-15250-mm-ABS-Teach-button-Pinpoint-LED-red-640-nm LHR-C23PA-TMK-101
Standard Background suppression 20 x 30 (C23) 15...250 mm ABS Teach button Pinpoint LED, red 640 nm
SKU: LHR-C23PA-TMK-101
Regular price
From Rs.41,900.00
Secure Checkout
Need help? Click here to contact an expert
LHR-C23PA-TMK-101
| Operating range | 15...250 mm |
| Switching frequency max. | 1000 Hz |
| Supply voltage | 10...30 |
| Polarity | NPN |
| Output | Light-on + Dark-on |
| Sensitivity adjustment | Teach button |
| Connection | PVC, 2 m, 4 wire |
| Housing size [mm] | 20 x 30 (C23) |
| Enclosure rating | IP 67 |
| Housing material | ABS |
| Sensitivity Range Adjustment | 30...300 mm |
| Temperature range | -25...+65°C |
| Light source | Pinpoint LED, red 640 nm |
| Interface | Standard output |
| Operating principle | Background suppression |
| Sensing range max. | 10...300 mm |
Photoelectrics Sensor Standard-Background-suppression-20-30-C23-15250-mm-ABS-Teach-button-Pinpoint-LED-red-640-nm LHR-C23PA-TMK-101