DTR-C23PB-TLS-129
| Operating range | 30...200 mm |
| Switching frequency max. | 1000 Hz |
| Sensing Linearity | ± 2 mm |
| Supply voltage | 13...30 |
| Repeatability | < 1 mm |
| Polarity | NPN |
| Output | Light-on/Dark-on + 1...10 V |
| Sensitivity adjustment | Teach button |
| Connection | M8 4-pin |
| Housing size [mm] | 20 x 34 (C23) |
| Enclosure rating | IP 67 / IP 69K |
| Housing material | ABS |
| Resolution | 0.68 mm |
| Temperature range | -20...+60°C |
| Light source | LED, red 632 nm |
| Interface | Standard output |
| Operating principle | Distance diffuse |
Photoelectrics Sensor Distance-Distance-diffuse-20-34-C23-30200-mm-ABS-Teach-button-LED-red-632-nm DTR-C23PB-TLS-129
Distance Distance diffuse 20 x 34 (C23) 30...200 mm ABS Teach button LED, red 632 nm
SKU: DTR-C23PB-TLS-129
Regular price
1.953,00 lei
Secure Checkout
Need help? Click here to contact an expert
DTR-C23PB-TLS-129
| Operating range | 30...200 mm |
| Switching frequency max. | 1000 Hz |
| Sensing Linearity | ± 2 mm |
| Supply voltage | 13...30 |
| Repeatability | < 1 mm |
| Polarity | NPN |
| Output | Light-on/Dark-on + 1...10 V |
| Sensitivity adjustment | Teach button |
| Connection | M8 4-pin |
| Housing size [mm] | 20 x 34 (C23) |
| Enclosure rating | IP 67 / IP 69K |
| Housing material | ABS |
| Resolution | 0.68 mm |
| Temperature range | -20...+60°C |
| Light source | LED, red 632 nm |
| Interface | Standard output |
| Operating principle | Distance diffuse |
Photoelectrics Sensor Distance-Distance-diffuse-20-34-C23-30200-mm-ABS-Teach-button-LED-red-632-nm DTR-C23PB-TLS-129