DTL-C55PA-TMS-619-506
| Operating range | 100...5000 mm |
| Switching frequency max. | 250 Hz |
| Sensing Linearity | ± 30 mm |
| Supply voltage | 18...30 |
| Repeatability | < 1.2 mm |
| Polarity | PNP/NPN auto-detect |
| Output | Light-on/Dark-on/IO-Link + 4...20 mA / 0...10 V + Teach input |
| Sensitivity adjustment | Teach button/input |
| Connection | M12 5-pin |
| Housing size [mm] | 50 x 50 (C55) |
| Enclosure rating | IP 67 / IP 69K |
| Housing material | ABS |
| Resolution | 5 mm |
| Temperature range | -40...+60°C |
| Light source | Laser class 1, red 655 nm |
| Interface | IO-Link |
| Operating principle | Distance diffuse |
Photoelectrics Sensor Standard-Distance-diffuse-50-50-C55-1005000-mm-ABS-Teach-button-input-Laser-class-1-red-655-nm DTL-C55PA-TMS-619-506
Standard Distance diffuse 50 x 50 (C55) 100...5000 mm ABS Teach button/input Laser class 1, red 655 nm
SKU: DTL-C55PA-TMS-619-506
Contrinex Photoelectrics Sensor Standard-Distance-diffuse-50-50-C55-1005000-mm-ABS-Teach-button-input-Laser-class-1-red-655-nm DTL-C55PA-TMS-619-506
Regular price
1.953,00 lei
Secure Checkout
Need help? Click here to contact an expert
DTL-C55PA-TMS-619-506
| Operating range | 100...5000 mm |
| Switching frequency max. | 250 Hz |
| Sensing Linearity | ± 30 mm |
| Supply voltage | 18...30 |
| Repeatability | < 1.2 mm |
| Polarity | PNP/NPN auto-detect |
| Output | Light-on/Dark-on/IO-Link + 4...20 mA / 0...10 V + Teach input |
| Sensitivity adjustment | Teach button/input |
| Connection | M12 5-pin |
| Housing size [mm] | 50 x 50 (C55) |
| Enclosure rating | IP 67 / IP 69K |
| Housing material | ABS |
| Resolution | 5 mm |
| Temperature range | -40...+60°C |
| Light source | Laser class 1, red 655 nm |
| Interface | IO-Link |
| Operating principle | Distance diffuse |
Photoelectrics Sensor Standard-Distance-diffuse-50-50-C55-1005000-mm-ABS-Teach-button-input-Laser-class-1-red-655-nm DTL-C55PA-TMS-619-506