YBB-30K4-0250-G012
| Operating range | 0.25...12 m |
| Sender wavelength | IR 880 nm |
| Protective height | 279 mm |
| Supply voltage | 24 |
| Polarity | PNP |
| Safety Level | Cat. 4, PL e, Type 4 |
| Connection | M12 5-pin |
| Housing size [mm] | 42 x 48 (standard) |
| Enclosure rating | IP 65 / IP 67 |
| Safety Type | Kit |
| Response time | 5.2 ms |
| Resolution | 30 mm (hand) |
| Temperature range | -35...+60°C |
| Sensor Height | 380 mm |
| Product Range | Light curtain basic standard |
| Beam gap | 16 mm |
Safety Safety Light-curtain-basic-standard-Type-4-Hand-30-mm-hand-Cat-4-PL-e-Type-4 YBB-30K4-0250-G012
Light curtain basic standard Type 4 Hand 30 mm (hand) Cat. 4, PL e, Type 4
SKU: YBB-30K4-0250-G012
Regular price
From $1,369.00
Secure Checkout
Need help? Click here to contact an expert
YBB-30K4-0250-G012
| Operating range | 0.25...12 m |
| Sender wavelength | IR 880 nm |
| Protective height | 279 mm |
| Supply voltage | 24 |
| Polarity | PNP |
| Safety Level | Cat. 4, PL e, Type 4 |
| Connection | M12 5-pin |
| Housing size [mm] | 42 x 48 (standard) |
| Enclosure rating | IP 65 / IP 67 |
| Safety Type | Kit |
| Response time | 5.2 ms |
| Resolution | 30 mm (hand) |
| Temperature range | -35...+60°C |
| Sensor Height | 380 mm |
| Product Range | Light curtain basic standard |
| Beam gap | 16 mm |
Safety Safety Light-curtain-basic-standard-Type-4-Hand-30-mm-hand-Cat-4-PL-e-Type-4 YBB-30K4-0250-G012