Preliminary
ISLR-M18MP-NMS-A0
| Operating range | 0...25000 mm |
| Switching frequency max. | 1000 Hz |
| Supply voltage | 10...30 |
| Polarity | PNP |
| Output | OSS1/IO-Link + OSS2/INPUT |
| Sensitivity adjustment | IO-Link only |
| Connection | M12 4-pin |
| Housing size [mm] | M18 |
| Enclosure rating | IP 67 |
| Housing material | Stainless-steel V2A |
| Temperature range | -25...+65°C |
| Light source | LED, red 630 nm |
| Interface | IO-Link |
| Operating principle | Through-beam |
| Sensing range max. | 0...30000 mm |
Photoelectrics Smart Sensor Basic-Smart-Through-beam-025000-mm-Stainless-steel-V2A-IO-Link-only-LED-red-630-nm ISLR-M18MP-NMS-A0
Basic Smart Through beam 0...25000 mm Stainless steel V2A IO Link only LED, red 630 nm
SKU: ISLR-M18MP-NMS-A0
Secure Checkout
Need help? Click here to contact an expert
Preliminary
ISLR-M18MP-NMS-A0
| Operating range | 0...25000 mm |
| Switching frequency max. | 1000 Hz |
| Supply voltage | 10...30 |
| Polarity | PNP |
| Output | OSS1/IO-Link + OSS2/INPUT |
| Sensitivity adjustment | IO-Link only |
| Connection | M12 4-pin |
| Housing size [mm] | M18 |
| Enclosure rating | IP 67 |
| Housing material | Stainless-steel V2A |
| Temperature range | -25...+65°C |
| Light source | LED, red 630 nm |
| Interface | IO-Link |
| Operating principle | Through-beam |
| Sensing range max. | 0...30000 mm |
Photoelectrics Smart Sensor Basic-Smart-Through-beam-025000-mm-Stainless-steel-V2A-IO-Link-only-LED-red-630-nm ISLR-M18MP-NMS-A0