Preliminary
ISLR-M18MP-NMS-AE
| Operating range | 0...25000 mm |
| Supply voltage | 10...30 |
| Polarity | PNP |
| Output | OSS1/IO-Link + Test input |
| Sensitivity adjustment | No |
| Connection | M12 4-pin |
| Housing size [mm] | M18 |
| Enclosure rating | IP 67 |
| Housing material | Stainless-steel V2A |
| Temperature range | -25...+65°C |
| Light source | LED, red 630 nm |
| Interface | IO-Link |
| Operating principle | Through-beam emitter |
| Sensing range max. | 0...30000 mm |
Photoelectrics Smart Sensor Basic-Smart-Through-beam-emitter-025000-mm-Stainless-steel-V2A-LED-red-630-nm ISLR-M18MP-NMS-AE
Basic Smart Through beam emitter 0...25000 mm Stainless steel V2A LED, red 630 nm
SKU: ISLR-M18MP-NMS-AE
Secure Checkout
Need help? Click here to contact an expert
Preliminary
ISLR-M18MP-NMS-AE
| Operating range | 0...25000 mm |
| Supply voltage | 10...30 |
| Polarity | PNP |
| Output | OSS1/IO-Link + Test input |
| Sensitivity adjustment | No |
| Connection | M12 4-pin |
| Housing size [mm] | M18 |
| Enclosure rating | IP 67 |
| Housing material | Stainless-steel V2A |
| Temperature range | -25...+65°C |
| Light source | LED, red 630 nm |
| Interface | IO-Link |
| Operating principle | Through-beam emitter |
| Sensing range max. | 0...30000 mm |
Photoelectrics Smart Sensor Basic-Smart-Through-beam-emitter-025000-mm-Stainless-steel-V2A-LED-red-630-nm ISLR-M18MP-NMS-AE