DTL-C23PB-TMS-139-501
| Operating range | 20...100 mm |
| Switching frequency max. | 1000 Hz |
| Sensing Linearity | ± 0.25 mm |
| Supply voltage | 13...30 |
| Repeatability | < 0.25 mm |
| Polarity | PNP/NPN auto-detect |
| Output | Light-on/Dark-on + 1...10 V |
| Sensitivity adjustment | Teach button |
| Connection | M8 4-pin |
| Housing size [mm] | 20 x 34 (C23) |
| Enclosure rating | IP 67 / IP 69K |
| Housing material | ABS |
| Resolution | 0.12 mm |
| Temperature range | -20...+60°C |
| Light source | Laser class 1, red 650 nm |
| Operating principle | Distance diffuse |
Photoelectrics Sensor Distance-Distance-diffuse-20-34-C23-20100-mm-ABS-Teach-button-Laser-class-1-red-650-nm DTL-C23PB-TMS-139-501
Distance Distance diffuse 20 x 34 (C23) 20...100 mm ABS Teach button Laser class 1, red 650 nm
SKU: DTL-C23PB-TMS-139-501
Contrinex Photoelectrics Sensor Distance-Distance-diffuse-20-34-C23-20100-mm-ABS-Teach-button-Laser-class-1-red-650-nm DTL-C23PB-TMS-139-501
Regular price
$518.00
Secure Checkout
Need help? Click here to contact an expert
DTL-C23PB-TMS-139-501
| Operating range | 20...100 mm |
| Switching frequency max. | 1000 Hz |
| Sensing Linearity | ± 0.25 mm |
| Supply voltage | 13...30 |
| Repeatability | < 0.25 mm |
| Polarity | PNP/NPN auto-detect |
| Output | Light-on/Dark-on + 1...10 V |
| Sensitivity adjustment | Teach button |
| Connection | M8 4-pin |
| Housing size [mm] | 20 x 34 (C23) |
| Enclosure rating | IP 67 / IP 69K |
| Housing material | ABS |
| Resolution | 0.12 mm |
| Temperature range | -20...+60°C |
| Light source | Laser class 1, red 650 nm |
| Operating principle | Distance diffuse |
Photoelectrics Sensor Distance-Distance-diffuse-20-34-C23-20100-mm-ABS-Teach-button-Laser-class-1-red-650-nm DTL-C23PB-TMS-139-501