MGI-05A-0232-NMS-149
| Supply voltage | 24 ± 20 % |
| Polarity | Analog |
| Output | 4...20 mA + 0...10 V |
| Sensitivity adjustment | No |
| Connection | PUR, 0.3 m, 4 wire |
| Housing size [mm] | 40 x 20.5 |
| Enclosure rating | IP 65 |
| Housing material | Aluminium |
| Resolution | 6 mm |
| Temperature range | -5...+50°C |
| Sensor Height | 260 mm |
| Light source | LED, infrared 880 nm |
| Operating principle | Measurement grid |
| Sensing range max. | 300...4000 mm |
Photoelectrics Sensor Light-grid-Measurement-grid-40-205-Aluminium-No-LED-infrared-880-nm MGI-05A-0232-NMS-149
Light grid Measurement grid 40 x 20.5 Aluminium No LED, infrared 880 nm
SKU: MGI-05A-0232-NMS-149
Regular price
From $989.00
Secure Checkout
Need help? Click here to contact an expert
MGI-05A-0232-NMS-149
| Supply voltage | 24 ± 20 % |
| Polarity | Analog |
| Output | 4...20 mA + 0...10 V |
| Sensitivity adjustment | No |
| Connection | PUR, 0.3 m, 4 wire |
| Housing size [mm] | 40 x 20.5 |
| Enclosure rating | IP 65 |
| Housing material | Aluminium |
| Resolution | 6 mm |
| Temperature range | -5...+50°C |
| Sensor Height | 260 mm |
| Light source | LED, infrared 880 nm |
| Operating principle | Measurement grid |
| Sensing range max. | 300...4000 mm |
Photoelectrics Sensor Light-grid-Measurement-grid-40-205-Aluminium-No-LED-infrared-880-nm MGI-05A-0232-NMS-149