DTR-N01PA-NMK-139
| Operating range | 1...30 mm |
| Supply voltage | 10...30 |
| Repeatability | ± 2 mm |
| Polarity | PNP/Analog |
| Output | Light-on/IO-Link + 0.1...2.6 V |
| Sensitivity adjustment | No |
| Connection | PUR, 2 m, 4 wire |
| Housing size [mm] | 4.55 x 5 |
| Sensitivity Range Adjustment | 1...25 mm |
| Resolution | 3.6 µm |
| Temperature range | -25...+65°C |
| Sensor Height | 15 mm |
| Light source | LED, red 630 nm |
| Operating principle | Diffuse |
| Sensing range max. | 0.5...35 mm |
Photoelectrics Sensor Miniature-Diffuse-455-5-130-mm-LED-red-630-nm DTR-N01PA-NMK-139
Miniature Diffuse 4.55 x 5 1...30 mm LED, red 630 nm
SKU: DTR-N01PA-NMK-139
Regular price
$194.00
Secure Checkout
Need help? Click here to contact an expert
DTR-N01PA-NMK-139
| Operating range | 1...30 mm |
| Supply voltage | 10...30 |
| Repeatability | ± 2 mm |
| Polarity | PNP/Analog |
| Output | Light-on/IO-Link + 0.1...2.6 V |
| Sensitivity adjustment | No |
| Connection | PUR, 2 m, 4 wire |
| Housing size [mm] | 4.55 x 5 |
| Sensitivity Range Adjustment | 1...25 mm |
| Resolution | 3.6 µm |
| Temperature range | -25...+65°C |
| Sensor Height | 15 mm |
| Light source | LED, red 630 nm |
| Operating principle | Diffuse |
| Sensing range max. | 0.5...35 mm |
Photoelectrics Sensor Miniature-Diffuse-455-5-130-mm-LED-red-630-nm DTR-N01PA-NMK-139