LTK-0507-303
| Operating range | 50 mm |
| Switching frequency max. | 250 Hz |
| Supply voltage | 10...30 |
| Polarity | PNP |
| Output | Light-on |
| Sensitivity adjustment | No |
| Connection | PVC, 2 m, 3 wire |
| Housing size [mm] | 5 x 7 |
| Enclosure rating | IP 67 |
| Housing material | Stainless-steel V2A |
| Temperature range | 0...+55°C |
| Light source | LED, infrared 880 nm |
| Interface | Standard output |
| Operating principle | Diffuse |
| Sensing range max. | 0 |
Photoelectrics Sensor Miniature-Diffuse-5-7-50-mm-Stainless-steel-V2A-No-LED-infrared-880-nm LTK-0507-303
Miniature Diffuse 5 x 7 50 mm Stainless steel V2A No LED, infrared 880 nm
SKU: LTK-0507-303
Contrinex Photoelectrics Sensor Miniature-Diffuse-5-7-50-mm-Stainless-steel-V2A-No-LED-infrared-880-nm LTK-0507-303
Regular price
€133,69
Secure Checkout
Need help? Click here to contact an expert
LTK-0507-303
| Operating range | 50 mm |
| Switching frequency max. | 250 Hz |
| Supply voltage | 10...30 |
| Polarity | PNP |
| Output | Light-on |
| Sensitivity adjustment | No |
| Connection | PVC, 2 m, 3 wire |
| Housing size [mm] | 5 x 7 |
| Enclosure rating | IP 67 |
| Housing material | Stainless-steel V2A |
| Temperature range | 0...+55°C |
| Light source | LED, infrared 880 nm |
| Interface | Standard output |
| Operating principle | Diffuse |
| Sensing range max. | 0 |
Photoelectrics Sensor Miniature-Diffuse-5-7-50-mm-Stainless-steel-V2A-No-LED-infrared-880-nm LTK-0507-303